W spocie SLD młoda kobieta prezentuje swoją lodówkę. "Z dnia na dzień jest w niej coraz mniej" - stwierdza. Później wychodzi z domu, mija zaparkowany przy ulicy samochód swoich rodziców. "Odkąd paliwo jest po 5 złotych nie jeżdżą nim do pracy" - podkreśla. Następnie w sklepie bierze z półki paczkę cukru. "Cukier po 6 złotych?" - dziwi się. "W Niemczech jest o połowę taniej" - dodaje.

Reklama

Na koniec bohaterka spotu podnosi z chodnika zmiętą kartkę papieru. Widzimy na niej logo Platformy Obywatelskiej i hasło wyborcze PO z 2007 roku "By żyło się lepiej. Wszystkim". "I niby wszystkim żyje się lepiej?" - pyta kobieta. Odpowiada jej czerwony napis na ekranie: "nie wszystkim".

Zobacz nowy spot wyborczy SLD

Kalita powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że spot SLD miał pokazać, że w Polsce są obecnie ważniejsze sprawy niż "zajmowanie się tym, kto jest bardziej polski i tym, kto jest bardziej śląski". "Debata, którą toczą ze sobą od kilku dni PO i PiS, jest debatą na poziomie skinheadów" - uważa Kalita.

Jak mówił, żyjemy obecnie w kraju "po 5 złotych". "Miało być 3 x 15 (nawiązanie do postulowanego w przeszłości przez PO wprowadzenia podatku liniowego), a możemy powiedzieć, że dziś jest +3 x 5+: cena chleba to blisko 5 złotych, cena cukru już dawno przekroczyła 5 złotych. Cena paliwa również przekracza już 5 złotych. W Polsce żyje się coraz trudniej" - powiedział rzecznik Sojuszu.