Walenczak był wiceministrem skarbu od sierpnia 2010 r. Wcześniej - od 2008 r. - z ramienia banku Lehman Brothers doradzał MSP w sporze z Eureko dotyczącym PZU. Po zakończeniu negocjacji z Eureko, od listopada 2009 r. pełnił funkcję głównego doradcy ekonomicznego resortu.

Reklama

Jako podsekretarz stanu Walenczak realizował transakcje prywatyzacyjne prowadzone przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, był odpowiedzialny, m.in. za pierwsze oferty publiczne spółek: PZU, Tauron Polska Energia, GPW, JSW. Zajmował się także ofertami wtórnymi spółek, m.in.: KGHM Polska Miedź, Lotos, Enea, PZU, Tauron Polska Energia, LW Bogdanka, Mennica Polska, PGE.

Do kompetencji Walenczaka należał nadzór nad instytucjami rynku finansowego i kapitałowego, odpowiadał również za działania promocyjne MSP oraz za relacje ze środowiskiem inwestorskim.

Jak podało ministerstwo, na zakończenie pracy Walenczak podkreślał, że procesy prywatyzacyjne, które nadzorował były kontynuacją polskiej transformacji, ale przede wszystkim służyły wzmacnianiu krajowego rynku kapitałowego. Dzięki obecności nowych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych, jej płynność i kapitalizacja były najwyższe w jej historii, a Warszawa ugruntowała swoją pozycję regionalnego centrum finansowego Europy Środkowej i Wschodniej - ocenił Walenczak, cytowany w komunikacie resortu.