Uważamy, że rząd, a w szczególności minister zaniechał swoich podstawowych obowiązków związanych z przeprowadzeniem właściwych konsultacji społecznych, które miały doprowadzić do tego, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości wiążące się z budzącym wielkie kontrowersji dokumentem - powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Reklama

Poinformował ponadto, że Solidarna Polska rozważa też złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego. Jest on też merytorycznie za ten dokument odpowiedzialny - powiedział lider SP. Wniosek o uchwalenie wotum nieufności może złożyć do marszałka Sejmu grupa co najmniej 69 posłów. Klub Solidarna Polska liczy 20 osób. Rzecznik klubu SP Patryk Jaki powiedział PAP, że jego klub liczy, iż pod wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra kultury podpiszą się posłowie pozostałych klubów, z wyjątkiem PO.

Wywołująca liczne protesty internautów międzynarodowa umowa ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) - która pod koniec stycznia została podpisana m.in. przez Polskę - zobowiązuje jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Ewentualne wejście umowy w życie wymaga jeszcze ratyfikacji.