Schetyna był jedynym kandydatem na to stanowisko. W głosowaniu wzięło udział 238 delegatów partii. Za kandydaturą Schetyny głosowało 220 osób, przeciw było 18 delegatów.

Reklama

W rozmowie z dziennikarzami nowy przewodniczący podkreślił, że członków dolnośląskiej PO czeka ciężka prac przed wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 r. Jest wiele rzeczy do zrobienia. Jesteśmy partią, która wygrała ostatnie sześć wyborów, więc oczekiwania są duże - powiedział Schetyna.

Poinformował również, że przez kilka najbliższych tygodni będzie przygotowywana strategia polityczna dla regionu. To będzie koncepcja dla poszczególnych miast i subregionów, bo chcemy podzielić region na poszczególne części i do każdej adresować nową strategię polityczną w kontekście wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego - mówił Schetyna.

Pytany, czy liczy na powrót do rządu, odpowiedział, że pracą rządu kieruje premier Donald Tusk i to on ustala jak będzie wyglądał gabinet. Teraz chcę się skupić na regionie - powiedział.

Grzegorz Schetyna po raz kolejny pokieruje dolnośląską Platformą. Po raz pierwszy został przewodniczącym struktur dolnośląskiej PO w 2006 r. W 2008 r., po tym jak został ministrem spraw wewnętrznych i administracji, przekazał obowiązki związane z pełnieniem tej funkcji europosłowi, obecnie wiceprzewodniczącemu Parlamentu Europejskiego, Jackowi Protasiewiczowi. Podobnie było w 2010 r. kiedy niespełna pół roku po wyborze na szefa dolnośląskich struktur oddał kierownictwo Protasiewiczowi. Wówczas powodem tej decyzji były obowiązki związane z pełnieniem funkcji marszałka Sejmu.

Podczas sobotniego zjazdu Protasiewicz podkreślił, że czas pełnienia przez niego obowiązków szefa struktur regionalnych zakończył się wraz z odbudową struktur partii w Wałbrzychu. Zostały one rozwiązane w lutym 2011 r., kiedy po wyborach samorządowych w tym mieście jeden z działaczy partii usłyszał zarzuty związane z korupcja wyborczą. Odbudowa struktur w tym mieście zakończyła się po tym jak w zeszłym tygodniu na szefa wałbrzyskiej PO została wybrana posłanka Krystyna Mrzygłodzka - mówił w sobotę Protasiewicz.

Z kolei Schetyna podkreślił, że wybory nie przypadkowo odbyły się w Zamku Książ koło Wałbrzych. Tutaj były przypadki korupcji wyborczej, które zostały na stałe wyeliminowane z życia publicznego. Ta sprawa jest za nami i polskim samorządem i nie dojdzie do jej powtórzenia. Platforma Obywatelska wyszła obronną ręką z tej trudnej sytuacji"- mówił nowy szef regionalnych struktur partii.

Schetyna zasiadał w Sejmie III, IV, V, VI i obecnie VII kadencji. Od 2007 do 2009 r. był ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz wicepremierem w rządzie Donalda Tuska. W 2010 roku został wybrany na marszałka Sejmu, urząd ten pełnił do końca kadencji, czyli do listopada 2011 r. Obecnie jest przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.