Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Bronisław Komorowski i Donald Tusk ocenili najważniejsze aspekty polityki bezpieczeństwa Polski, zwłaszcza w kontekście wyników szczytu NATO w Chicago, ostatnich spotkań prezydentów i premierów Grupy Wyszehradzkiej i rozmów dwustronnych.

Reklama

Reforma systemu dowodzenia, podwyżki dla żołnierzy oraz inwestycje w marynarce wojennej od dawna stanowiły przedmiot szczególnego zainteresowania i troski pana prezydenta, który konsekwentnie podnosił te kwestie podczas spotkań i debat dotyczących obronności - powiedziała po spotkaniu PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Według kancelarii prezydent i premier podczas rozmowy wskazali na potrzebę aktywnej roli Polski w NATO i we Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej.

Podkreślili też potrzebę dalszej modernizacji sił zbrojnych nakierowanej na wzrost zdolności obronnych Polski i zwrócili uwagę na potrzebę działań na rzecz poprawy statusu materialnego żołnierzy z zadowoleniem odnotowując podwyżkę wynagrodzeń dla żołnierzy o 300 zł od 1 lipca.

Komorowski i Tusk omówili także założenia reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi i wyrazili poparcie dla przyszłej roli Sztabu Generalnego, jako odpowiedzialnego za planowanie strategiczne, oraz konsolidacji dowództw wokół dowództwa generalnego i dowództwa operacyjnego.

Jak informuje prezydencka kancelaria, premier zapowiedział, że rząd podejmie prace legislacyjne i skieruje do Sejmu stosowne projekty.