Tak, skierowałem takie pismo - powiedział Palikot, pytany przez PAP, czy zrzekł się immunitetu w związku z pozwem Ziobry.

Reklama

Oświadczenie polityka trafi następnie do komisji regulaminowej i spraw poselskich, która zajmie się stwierdzeniem jego formalnej poprawności.

Na początku września Ziobro skierował do Ewy Kopacz wniosek o uchylenie immunitetu Palikotowi. W piśmie tym poinformował, że w czerwcu tego roku złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia prywatny akt oskarżenia przeciwko Palikotowi.

Ziobro zarzuca Palikotowi, że ten publicznie pomówił go 20 czerwca 2011 roku w "Kropce nad i" w TVN24.

Szef Ruchu, pytany wówczas czy podpisałby się pod słowami Kazimierza Kutza, że Kaczyński razem z Ziobrą zabili niewinną kobietę, miał odpowiedzieć: Tak i powiem, że mam nadzieję, że przez tych dwóch panów - Kaczyńskiego i Ziobrę - już żaden człowiek w Polsce nie będzie zabity. Rozmowa dotyczyła śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy.

We wniosku przywołano także kolejne słowa Palikota: Wracając do wątku o tej odpowiedzialności za śmierć niewinnej kobiety, bardzo współczuję teraz tej nowej mamie, tej żonie Ziobry, temu dziecku, które się urodzi... no przecież jak można żyć przez całe życie z piętnem ojca, który ma ręce wymaczane w krwi.

Palikot, odnosząc się na początku września do zarzutów Ziobry, mówił m.in. że to problem Ziobry i innych ideologów, że oni nie mają dystansu do siebie. Stwierdził także, że jego słowa to cytat z samego Ziobry, rodzaj ironii ku przestrodze, a nie dosłowne twierdzenie.