23.10. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów zajmie się w środę propozycją zmian w rozliczaniu podatku VAT przygotowaną przez resort gospodarki. Omówi też zmiany związane z podniesieniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmianami dotyczącymi służb mundurowych.

Reklama

Przyjęte przez rząd dwa tygodnie temu założenia do projektu ustawy zakładają zniesienie obowiązku zapłaty podatku VAT przez tzw. małego podatnika w przypadku nieotrzymania przez niego płatności za dostarczony towar lub usługę, jeżeli jego kontrahentem jest podatnik VAT.

Jednocześnie brak obowiązku zapłaty podatku po stronie przedsiębiorcy powiązany będzie z ograniczeniem prawa do odliczania podatku przez dłużnika. W rozumieniu tych przepisów mały podatnik to taki, którego roczne obroty nie przekraczają 1,2 mln euro.

Ministrowie zajmą się też projektem zmian w przepisach w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wprowadziła rozwiązania polegające na stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat uchwalona została w maju; w życie wejdzie 1 stycznia 2013 r.

Reklama

Wprowadzenie zmian w zakresie wieku emerytalnego - podkreślają autorzy zmian - wymaga odpowiedniego dostosowania regulacji prawnych, nawiązujących do wysokości wieku emerytalnego, a regulacje te powinny wejść w życie jednocześnie ze zmianami w powszechnym systemie emerytalnym. Znowelizowana w maju ustawa nie zawiera bowiem zmian we wszystkich ustawach, które powinny być wprowadzone w związku z podwyższeniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Rząd dokonał w tej sprawie przeglądu ustawodawstwa.

Podstawowe zmiany zaproponowane w projekcie mają polegać na wyeliminowaniu z systemu prawnego tych rozwiązań, które nakazują, bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko z tego powodu, że osiągnął on wiek emerytalny. Jako zasadę przyjęto, iż przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy pracownika wraz z osiągnięciem przez niego określonego wieku (najczęściej wieku 60 i 65 lat) powinny być uchylone.

Projekt dotyczy nowelizacji kilkunastu ustaw m.in.: Karty Nauczyciela, ustawy Prawo własności przemysłowej, ustawy o pracownikach urzędów państwowych, ustawy Kodeks morski, ustawy o kontroli skarbowej, o Najwyższej Izbie Kontroli, o komornikach sądowych i egzekucji, o kuratorach sądowych, Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, o Państwowej Inspekcji Pracy, o służbie cywilnej, o Służbie Celnej.

Reklama

Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Istotą projektu jest przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych wraz z rezygnacją z warstwy elektronicznej dowodu osobistego oraz przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, likwidująca niektóre uciążliwości przy realizacji obowiązku meldunkowego.

Rada Ministrów rozpatrzy również założenia zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych. Projekt - według autorów zmian - został przygotowany w celu doskonalenia organizacji i funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych (NSR).

Zmiany dotyczą m.in. kwestii naboru i uzupełniania stanowisk służbowych do NSR, szkolenia żołnierzy rezerwy w ramach NSR, systemu motywacyjnego i zachęt do służby oraz podnoszenia kwalifikacji przez żołnierzy rezerwy - w ramach NSR oraz relacji z pracodawcami, organizacjami społecznymi o charakterze proobronnym i innymi podmiotami zainteresowanymi współpracą na rzecz kształtowania i wykorzystania NSR.

Rząd zajmie się też założeniami do nowelizacji projektu ustaw o Policji, ABW oraz Agencji Wywiadu, służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, BOR, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Służbie Celnej oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Projekt nowelizacji przewiduje ograniczanie uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim - na zasadach zbliżonych do obowiązujących w systemie powszechnym. Ma to w konsekwencji doprowadzić do optymalizacji wydatków na uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, poprzez zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich.

"Rada Ministrów przyjmie założenia do projektu ustawy umownie nazwanego L-4. Będziemy wprowadzali w służbach mundurowych rozwiązania przyjęte w systemie powszechnym, w tym 80 proc. wynagrodzenia za okres zwolnienia lekarskiego" - powiedział PAP wiceminister obrony Czesław Mroczek. Zaznaczył, że zasadą pozostanie, iż zwolnienie jest stuprocentowo płatne, jeżeli choroba ma związek ze służbą.

Środki finansowe pochodzące z ograniczenia uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy - pozostających na zwolnieniach lekarskich - mają być przeznaczone na fundusz nagród i zapomóg dla tych, którzy będą faktycznie wykonywać zajęcia służbowe, w zastępstwie nieobecnych z powodu choroby.

Według autorów zmian planowane propozycje wpisują się w oczekiwania przełożonych funkcjonariuszy i żołnierzy różnych szczebli kierowania oraz samych funkcjonariuszy i żołnierzy - którzy wykonują zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych z powodu zwolnień lekarskich.

"Warunki służby muszą być konkurencyjne, ale tam, gdzie uregulowania odbiegające od systemu powszechnego nie są uzasadnione, dokonujemy korekty. Ta sprawa była przedmiotem uzgodnień społecznych, konsultowaliśmy ją z przedstawicielami oficerów, podoficerów i szeregowych. Interesy żonierzy są zabezpieczone" - zapewnił wiceszef MON.

Nad zmianami dotyczącymi wynagrodzeń za okresy choroby funkcjonariuszy i żołnierzy pracował zespół złożony z przedstawicieli resortów obrony, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to projekt zmiany rozporządzenia w sprawie legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej z autopoprawką.

Ministrowie wysłuchają też informacji ministra rolnictwa dotyczącej przeprowadzenia kontroli stosowania materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany pod kątem zgodności z wymogami krajowymi oraz Unii Europejskiej.

Rząd wysłucha również informacji na temat stanu wdrożenia dyrektyw unijnych, których termin przeniesienia do polskiego porządku prawnego już minął.

Posiedzenie rządu zostało przeniesione z wtorku na środę, w związku z udziałem premiera we wtorkowym posiedzeniu Sejmu, na którym odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2013 r. (PAP)

mrr/ brw/ gł/