Powstanie styczniowe ukształtowało naszą tożsamość narodową - mówi wiceprezes PiS Mariusz Kamiński. Mija 150. rocznica tego wydarzenia. Mariusz Kamiński powiedział w radiowej Jedynce, że było to przełomowe powstanie, jeśli chodzi o kształtowanie nowoczesnego narodu polskiego.

Reklama

Według sondażu TNS Polska, dwóch na trzech Polaków nie wie, kiedy powstanie wybuchło. Mariusz Kamiński wyraził ubolewanie, że głosami PO, Ruchu Palikota i SLD odrzucono w Sejmie pomysł, by ogłosić 2013 rokiem powstania styczniowego, co sprzyjałoby zwiększaniu świadomości Polaków o tym narodowym zrywie.

Zdaniem wiceprezesa PiS, sytuacji nie poprawia reforma edukacji, przeprowadzana przez obecny rząd, która marginalizuje lekcje historii. Mariusz Kamiński zwrócił uwagę, że odrzucanie naszych dziejów jako czegoś anachronicznego nie jest oznaką nowoczesności. Przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych do wychowania patriotycznego przywiązuje się dużą wagę. Znajomość dziedzictwa pozwala utożsamić się z państwem i buduje siłę narodu - dodał polityk.

Wiceprezes PiS mówił też o uroczystościach, organizowanych przez Obywatelski Komitet Obchodów Powstania Styczniowego. O godzinie 18 w związku z rocznicą zostanie odprawiona msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Później planowany jest przemarsz na miejsce stracenia Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego.

Jedynka/IAR/dw/zr