Polityk zaprzeczył słowom Andrzeja Rozenka z Ruchu Palikota. Kilka dni temu ten wymieniał jego nazwisko, jako te, które może się znaleźć na liście nowo powstałej Europy Plus.

Reklama

Nie zamierzam kandydować do Parlamentu Europejskiego - powiedział Andrzej Olechowski, współtwórca Platformy Obywatelskiej w "Rzeczpospolitej”. Osoby wybrane z tej listy będą tam (w PE - przyp. red.) członkami frakcji socjalistycznej. A ja socjalistą nie jestem - wyjaśnił.

Jak zaznaczył przy tym byłby gotów rozpatrywać kandydowanie do PE, ale w ramach ruchu europejskich liberałów. Z Europą Plus łączę nadzieję wprowadzenia do polskiej polityki większej równowagi. Ale też bądźmy szczerzy. Europa Plus jest inicjatywą odbudowy lewicy w Polsce, a nie budowy centrolewicy - stwierdził.

Andrzej Olechowski odniósł się także do sytuacji w innych partiach. W jego ocenie koncepcja partii, którą uosabia SLD, i koncepcja przywództwa, którą uosabia Leszek Miller, są już martwe. To zamknięta figura, która nie ma szans na rozwój - podkreślił.

Dopytywany z kolei o sytuację wewnątrz Platformy Obywatelskiej zauważył, że Tusk wybrał wariant samotnego jeźdźca i musi mieć teraz więcej sił niż inni. W PO jest pustka. Za Donaldem Tuskiem nie ma nikogo - przekonywał i zaznaczył, że PO stała się partią konserwatywną i zachowawczą. Nie ma już liberalnej Platformy i nie ma już Tuska liberała - mówił. W jego ocenie gdyby doszło do wyeliminowania premiera z przywództwa w PO, to zakończyłoby się to rozpadem partii.