Prezydent wyraził satysfakcję z uwolnienia Jurija Łucenki oraz nadzieję, że Ukrainie uda się dostosować do unijnych wymagań umowy stowarzyszeniowej. Prezydent Janukowycz, według relacji ministra Sokołowskiego, zapewnił o postępach w reformie prawa wyborczego oraz wymiaru sprawiedliwości. Są to kolejne punkty, które uniemożliwiają Ukrainie podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Reklama

Tematem rozmowy było też podpisane w piątek przez polsko-rosyjską spółkę Europolgaz memorandum z Gazpromem. Bronisław Komorowski zapewnił, że Polska nie będzie podejmować żadnych działań we współpracy z Rosją, które mogą stanowiłyby zagrożenie dla interesów Ukrainy.

Memorandum dotyczy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Rosjanie chcą budowy gazociągu z Białorusi, przez Polskę, na Słowację i Węgry. Połączenie to ominęłoby Ukrainę. W podpisanym memorandum Rosjanie zobowiązali się, że w ciągu pół roku przedstawią szczegółowe założenia budowy gazociągu. Strona polska oświadczyła, że oczekuje informacji i odniesie się do nich, gdy je otrzyma.