Andrzej Parafianowicz pełni funkcję generalnego inspektora kontroli skarbowej, pełnomocnika rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej i generalnego inspektora informacji finansowej. Nadzoruje urzędy kontroli skarbowej. Do sierpnia kontrolował także urzędy skarbowe, ale nadzór nad nimi został przekazany Jackowi Kapicy.
Reklama
Z naszych informacji wynika, że wiceminister miałby odejść do pracy w jednej z dużych państwowych spółek. Parafianowicz współpracował w przeszłości z Krzysztofem Bondarykiem, byłym szefem ABW. Między innymi dzięki niemu trafił w drugiej połowie lat 90. do powstającego wówczas Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. Później pracował także w Polskiej Telefonii Cyfrowej i PGE.
Nie wiadomo, kto miałby zastąpić wiceministra. To może być kolejny wakat w resorcie finansów, po tym jak Maciej Grabowski został ministrem środowiska. Nadzór nad kwestiami podatkowymi w resorcie po jego odejściu został przekazany sekretarzowi stanu Januszowi Cichoniowi. Jednak nowy minister Mateusz Szczurek szuka następcy Grabowskiego. Chce nowego członka kierownictwa resortu, który przygotuje zapowiadaną przez Donalda Tuska i samego ministra reformę podatków. Do 2015 r. resort ma przedstawić projekt kodeksu podatkowego łącznie z rozdziałem poświęconym prawom podatnika.