Rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek uważa, że propozycja jest dobra, bo może zapobiec grabieży Lasów Państwowych. Polityk zaznaczył jednak, że pomysł jest spóźniony, bo PO zdążyła już w pewien sposób lasy okraść.

Reklama

Poseł SLD Cezary Olejniczak deklaruje poparcie i proponuje, by pójść o krok dalej i konstytucyjnie ochronić też spółki Skarbu Państwa, którymi zawiaduje Agencja Nieruchomości Rolnych, bo ziemia także jest dobrem strategicznym.

Pod koniec stycznia zakończyły się w parlamencie prace nad nowelizacją ustawy o Lasach Państwowych. Przewiduje ona, że Lasy będą musiały wpłacić do budżetu ponad półtora miliarda złotych w ciągu dwóch lat. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę dróg lokalnych.

Według Prawa i Sprawiedliwości zmiany mają na celu prywatyzację Lasów Państwowych, dlatego PiS rozpoczął już zbieranie podpisów pod referendum. Ma ono zawierać dwa pytania: czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce.