Joanna Berdzik, wiceminister edukacji, zapewnia, że resort zdąży z książkami do 1 września. Dodaje, że nie tylko podręcznik, ale również materiały ćwiczeniowe, które będą dostępne w internecie, oraz poradnik dla nauczycieli jak z podręcznika korzystać będą gotowe przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Reklama

Rządowy program zakłada, że w 2015 roku darmowy podręcznik trafi również do uczniów klas drugich, a rok później otrzymają go uczniowie klas trzecich. Zakłada też, że podręczniki i materiały ćwiczeniowe dla wyższych klas szkoły podstawowej i dla gimnazjalistów sukcesywnie od 2015 roku będą dotowane.

Szkoły nadal będą miały możliwość wyboru podręcznika - zapewnia wiceminister. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiowa tłumaczy, że nauczyciele klas od czwartej do trzeciej gimnazjalnej otrzymają dotację. I w ramach tej dotacji będą mogli wybrać podręcznik, który będzie im się wydawał właściwy, będą też mogli do niego dokupić materiały ćwiczeniowe.

Natomiast jeśli chodzi o klasy I-III, my dostarczymy szkołom darmowy podręcznik - i to jest ten zasób, z którego -jesteśmy przekonani - nauczyciele powinni korzystać. Będą mieli autonomię w wyborze materiałów ćwiczeniowych. Natomiast jeśli chodzi o podręczniki inne do klas I-III, będą mogli korzystać z innych podręczników, jednak pod warunkiem, że ten podręcznik także będzie darmowy z punktu widzenia rodzica - powiedziała Joanna Berdzik.

Przyjęta dziś przez Senat ustawa daje ministrowi edukacji, a w przypadku szkół artystycznych -ministrowi kultury, upoważnienie do zamówienia opracowania i wydania darmowego podręcznika oraz dopuszczenia go do użytku szkolnego z mocy prawa.

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent.