Dodał, że ze strony ludowców taka wola jest, ale Platforma Obywatelska nie wykazuje zbytniego zainteresowania tematem. - Szkoda, bo chyba Platforma zapomina, że na Mazowszu nie rządzi tylko PSL, ale także i Platforma - powiedział Kosiński.

Reklama

Platforma Obywatelska jest zdziwiona atakiem koalicjanta w tej sprawie. Poseł Mariusz Witczak przypuszcza, że rzecznik PSL-u nie mówi w imieniu wszystkich ludowców. W jego ocenie pewna nerwowość tej wypowiedzi bierze się stąd, że problem janosikowego dotyczy Mazowsza, którym kieruje PSL-owski marszałek.

Zdaniem Witczaka w przypadku przygotowania nowej ustawy dotyczącej janosikowego nie można mówić o woli politycznej czy jej braku. To kwestia wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego i taka wola musi być - podkreślił w rozmowie z IAR. Dodał, że parlament ma czas na przygotowanie nowych przepisów.

Spór o janosikowe trwa wiele lat. 4 marca rozstrzygnął go Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że zasady naliczania tej daniny, którą bogatsze samorządy płacą na rzecz biedniejszych, są niezgodne z ustawą zasadniczą i nakazał ich zmianę w ciągu 18 miesięcy. Z powodu janosikowego niewypłacalne stało się Mazowsze - jedyny płatnik netto wśród województw.