Wcześniej, przedstawiając projekt, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, podkreślała, że każdy z Polaków, niezależnie od wyznania i przekonań, powinien wyrazić wdzięczność Janowi Pawłowi II. Śledzińska-Katarasińska, która przewodniczy komisji kultury i środków przekazu, mówiła, że Jan Paweł II to dla wszystkich Polaków, nie tylko katolików, osoba wyjątkowa. Dodała, że niedziela, gdy papież Polak zostanie kanonizowany, będzie wielkim świętem niezależnie od wyznawanej religii oraz światopoglądu. Posłanka PO zaznaczyła, że papież Polak był z nami w mrocznych czasach komunizmu, gdy rodziła się Solidarność i gdy Polska integrowała się z Unią Europejskiej.

Każdy z nas ma obowiązek pokazać mu wdzięczność i szacunek -  mówiła Iwona Śledzińska-Katarasińska.

W uchwale posłowie wezwali do godnego uczczenia tego historycznego wydarzenia, jakim będzie kanonizacja Jana Pawła II. Przed głosowaniem marszałek Ewa Kopacz. podkreślała, że jest ono sprawdzianem z szacunku dla drugiego człowieka.

O tym, że uchwała w sprawie Jana Pawła II będzie poddana pod głosowanie, zadecydowało Prezydium i Konwent Seniorów Sejmu.

Wicemarszałek izby Eugeniusz Grzeszczak z PSL przed głosowaniem wyraził nadzieję, że na sali plenarnej obędzie bez awantury. Dodał, że przyjęcie uchwały można było załatwić przez aklamację, jednak po zastrzeżeniach klubów, odbędzie się głosowanie. Dołożymy wszelkich starań, aby nie było żenującej dyskusji w tej sprawie - dodał Grzeszczak. 

Przyjęciu uchwały przez aklamację sprzeciwił się Twój Ruch i SLD. Dziś sejmowa komisja kultury rekomendowała przyjęcie dokumentu.