Powołanie komisji badającej likwidację WSI będzie zwycięstwem prorosyjskiego lobby w Polsce - przekonuje Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodaje, że jest to działalność szkodząca państwu polskiemu.

Reklama

Sejm zajmie się na tym posiedzeniu wnioskiem o powołanie komisji śledczej, która ma się zająć sprawą likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Wnioskodawcą jest klub Twojego Ruchu.

Jarosław Kaczyński podkreślił podczas konferencji prasowej, że likwidacja WSI w 2006 roku była jak najbardziej uzasadniona. Powtórzył, że służba ta miała ogromny wpływ na życie polityczne i gospodarcze Polski oraz nie zerwała swoich związków ze służbami radzieckimi. - Próba rozliczania likwidatorów to wygrana sił prorosyjskich - mówi Kaczyński.

Prezes PiS określił wniosek Twojego Ruchu jako akt proputinowski i antypolski. To szkodzi elementarnym interesom naszego państwa - dodał.

Komisja, której domaga się Twój Ruch miałaby zbadać, czy były wiceminister obrony narodowej Antoni Macierewicz i były premier Jarosław Kaczyński nie przekroczyli uprawnień.

Pod koniec grudnia prokuratura apelacyjna umorzyła śledztwo dotyczące tworzenia raportu z weryfikacji WSI przez Antoniego Macierewicza. Śledczy stwierdzili, iż nie był on funkcjonariuszem publicznym, choć przy tworzeniu raportu przekroczył swoje uprawnienia, zamieszczając niesprawdzone lub nieprawdziwe informacje.

Sejm zajmie się wnioskiem o powołanie komisji śledczej w piątek po południu.