Rzecznik SLD Dariusz Joński twierdzi, że deklarację podpisało już blisko 4 tysiące nauczycieli, a jej stosowanie byłoby "pójściem w kierunku Iranu". Polityk uważa, że Kościół rozpoczyna w ten sposób wojnę religijną i próbuje zawłaszczyć edukację, a to już sprawa, którą powinna zająć się minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Reklama

Joński zapowiedział, że SLD zwróci się do minister, aby przygotowała specjalny raport na temat przestrzegania neutralności światopoglądowej w polskich szkołach.


Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z Twojego Ruchu uważa, że deklaracja to kolejny przykład na to, że tendencja w kierunku państwa wyznaniowego się nasila i jest to negatywne zjawisko. Zdaniem Nowickiej polskiej szkole potrzeba przede wszystkim dobrej i nowoczesnej edukacji a także otwartości na świat, a nie podziałów wśród pedagogów.

Deklaracja zawiera stwierdzenie "Nie możemy zgodzić się na eksperymenty wychowawcze i na sączenie jakichkolwiek herezji w polskich szkołach. Wychowanie Polaków bez powiązań historycznych, z pominięciem polskiej kultury oraz bez Boga i Kościoła Katolickiego, prowadziło zawsze do tragedii dziejowych na które już sobie więcej nie możemy pozwolić".