Propozycje PiS przedstawił w Sejmie europoseł Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem rosyjski rubel powinien stać się walutą niewymienialną i zostać wyeliminowany z międzynarodowego obiegu finansowego.

Reklama

Uczestniczący w konferencji prezes Stowarzyszenia Sprawiedliwe Państwo-Przejrzysty Rynek, Jerzy Bielewicz powiedział, że strategia podważenia wymienialności rubla została już przetestowana, kiedy Visa i Master Card odmówiły obsługi klientów Banku Moskwy. Jego zdaniem efekt był spektakularny, a dalsze sankcje przeciwko bankom kontrolowanym przez rosyjski rząd doprowadziły do fali bankructw w branży turystycznej.

Kolejne propozycje PiS to zmniejszenie zapotrzebowania na rosyjskie surowce energetyczne i maksymalne zbicie cen na ropę i gaz, kontrola nad przesyłem gazu do Europy oraz finansowanie przedsięwzięć gospodarczych w sektorach wydobywczym, obronnym, high-tech, informatycznym oraz medialnym.

Europejczyk musi być mądry przed szkodą, a nie po szkodzie - podkreślił Ryszard Czarnecki. Jak tłumaczył, prezydent Putin musi wiedzieć, czego ma się bać i co go czeka. Według europosła, wszczęcie przez rosyjską prokuraturę śledztwa przeciwko spekulantom żywnościowym dowodzi, że sankcje Unii Europejskiej przyniosły już pierwsze rezultaty.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę PiS zaproponował już wcześniej wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel, wykluczenie Rosji z Rady Europy i innych organizacji międzynarodowych oraz wpisanie separatystów działających we wschodniej Ukrainie na listę organizacji terrorystycznych.