Postument stanął na miejskim skwerze przy zbiegu ulic Cmentarnej i Wojskowej. Mierzy 2,5 metra i wykonany jest z brązu. Kosztował około 250 tys. zł, a pieniądze na realizację projektu zebrał komitet społeczny imienia byłego prezydenta.

Reklama

- Jego praca dla Polski zostanie doceniona. Zostanie doceniona w pełni we wszystkich jej wymiarach - mówił obecny na uroczystości Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przekonywał przy tym, że jego brat zmarły w katastrofie smoleńskiej był skromny i "zawsze pozostał człowiekiem Solidarności".

- Dlaczego zapisał się na zawsze w polskiej historii? Mówiono tu wiele o jego postawie, o stanowiskach, które zajmował. Tak, można wymienić ich jeszcze więcej, ale przede wszystkim mógł osiągać sukcesy nie będąc przecież w żadnej mierze pupilem establishmentu, a wręcz przeciwnie - będąc jego przeciwnikiem. Dlatego, że miał tę cechę, która jest nieczęsta: potrafił działać - dodał Kaczyński.

To już drugi pomnik Lecha Kaczyńskiego. W czerwcu w Radomiu odsłonięto monument przedstawiający byłego prezydenta z żoną.