Wizyta tureckiego premiera jest zwieńczeniem tegorocznych obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. Związki Polski z Turcją sięgają 1414 roku, kiedy to Według "Kronik" Jana Długosza sułtan Mehmet I przyjął na swoim dworze w Bursie pierwszą polską misję dyplomatyczną.

Reklama

Na przestrzeni ostatnich miesięcy w ramach obchodów w Polsce i w Turcji odbyły się liczne wydarzenia, przybliżające kulturę i historię obu krajów.

Do wizyty premiera Ahmeta Davutoglu dochodzi w czasie kryzysów bezpieczeństwa na północy i południu jego kraju. W trakcie spotkania mają być omówione zagadnienia związane z sytuacją w Syrii i Iraku, zdestabilizowanych działaniami dżihadystów, a także na Ukrainie, gdzie trwa na wschodzie trwa konflikt z rosyjskimi separatystami. Premier Kopacz ma rozmawiać z szefem tureckiego rządu także o perspektywach akcesji Turcji do Unii Europejskiej, jak również o sprawach gospodarczych.

Ahmet Davutoglu pełni obowiązki premiera Turcji od 28 sierpnia, wcześniej był ministrem spraw zagranicznych w rządzie obecnego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana.

ZOBACZ TAKŻE: Niespodziewana wizyta prezydenta Francji w Rosji. Hollande spotkał się z Putinem>>>