Po południu amerykański Senat ma ujawnić streszczenie raportu dotyczącego przetrzymywania i torturowania więźniów Al-Kaidy przez amerykańskie służby po atakach z 11 września. Według informacji mediów i obrońców praw człowieka, jedno z takich więzień znajdowało się w Starych Kiejkutach na Mazurach, gdzie Amerykanie w latach 2002-2005 mieli przetrzymywać i torturować członków Al-Kaidy.

Reklama

Polskie władze nigdy nie przyznały, że takie więzienia w Polsce istniały.

CZYTAJ TAKŻE: Ujawnią raport w sprawie tajnych więzień CIA. Tortury w Starych Kiejkutach?>>>

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski przypomniał, że sprawą od 6 lat zajmuje się Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Mamy nadzieję, że raport komisji Senatu USA pomoże wyjaśnić tę sprawę, rzuci nowe światło. Przypomnę, że w Polsce toczy się śledztwo w sprawie istnienia ewentualnych więzień CIA w naszym kraju. Niewykluczone, że materiały tego streszczenia, które zostanie dziś ujawnione, pomogą popchnąć to śledztwo do przodu. Oceni to Prokuratura, która jest dysponentem tego śledztwa - powiedział Wojciechowski.

Polscy dyplomaci twierdzą, że w raporcie znajdą się "szokujące”" opisy tortur i metod, jakimi posługiwały się amerykańskie służby, ale nie pojawi się tam wskazanie na Polskę ani na żadnego z polskich obywateli.

Reklama

Raport amerykańskiego Senatu został przyjęty przed dwoma laty, a o ujawnieniu jego streszczenia zdecydował prezydent Barack Obama. On sam mówił o torturach, jakie stosowała CIA, a 6 lat temu, po zwycięstwie w wyborach, zakazał służbom stosowania drastycznych metod przesłuchań.