Jak mówił ambasador Andriejew, latem zeszłego roku prezydent Władimir Putin zaprosił na uroczystości 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej przywódców przeszło 60 państw. Zaproszenie wystosowano też do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Oficjalnej odpowiedzi dotychczas nie otrzymaliśmy - powiedział Siergiej Andriejew.

Reklama

Dodał, że były tylko wypowiedzi, między innymi ambasador Polski w Rosji, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, że Bronisław Komorowski nie może wziąć udziału w moskiewskich uroczystościach. Siergiej Andriejew dodał, że strona polska nie wyjaśniła, dlaczego prezydent nie może przyjąć zaproszenia. Jest jeszcze trochę czasu i być może pojawią się dalsze wyjaśnienia - dodał ambasador Rosji.

Bronisław Komorowski zapowiedział już, że nie pojedzie w maju do Moskwy. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj udział prezydenta w militarnej paradzie armii, która jest cząstką agresji rosyjskiej na Ukrainę - mówiła szefowa prezydenckiego biura prasowego, Joanna Trzaska-Wieczorek..

Władze w Moskwie planują na 9 maja wielkie uroczystości rocznicy zakończenia wojny. W Polsce i krajach zachodnich przyjęto, że druga wojna światowa skończyła się 8 maja 1945 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Komorowski: Straszenie Polaków wojną to brak odpowiedzialności>>>