Poseł mówił w radiowej Trójce, że jest zaniepokojony medialnymi doniesieniami o rozmieszczaniu rakiet w Obwodzie Kaliningradzkim. Jego zdaniem, Polska nie powinna podejmować działań, które zwiększą ryzyko użycia rakiet przez Rosję.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Rosja przerzuca Iskandery do Kaliningradu. Kopacz: To nie powód do podnoszenia larum>>>

Jego zdaniem, takie ryzyko zwiększa na przykład przekazywanie Ukrainie broni za darmo bądź na preferencyjnych zasadach. Dopytywany o to, poseł Wipler nie odpowiedział czy do tego doszło. Dodał natomiast, że chciałby usłyszeć od władz, że tak nie było.

Zdaniem Przemysława Wiplera, Polska powinna też być przygotowana na konflikt zbrojny z Rosją. W jego opinii, utrudnia to ustawa, dzięki której szeregowi muszą odejść ze służby, jeśli w ciągu 12 lat nie awansowali. Może to dotyczyć 15 tysięcy starszych szeregowych. - My potrzebujemy w wojsku (...) starszych szeregowych, a nie armii oficerów i 120 generałów - mówił gość Trójki.

Od kilku dni trwają w Rosji zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe. Rosyjscy żołnierze szkolą się również na terenach spornych w Abchazji, Osetii Południowej i na Krymie. Do manewrów włączona została także Flota Bałtycka.