Eugeniusz Kłopotek zaatakował byłego wiceministra gospodarki w związku z piątkowym głosowaniem nad poprawką do ustawy Ordynacja podatkowa. Zapis, zgłoszony przez Polskie Stronnictwo Ludowe, znajdował się również w pierwotnej wersji projektu prezydenckiego, a brzmi: "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".

Reklama

"Za" głosowało - poza PSL - również PiS. "Przeciw" zaś była Platforma Obywatelska. Za odrzuceniem poprawki opowiedziało się bowiem Ministerstwo Finansów. Resort argumentował, że choć co do zasady jest zgoda, to sama formuła zapisu jest błędna.

I właśnie w związku z tym głosowaniem Kłopotek uderzył w Szejnfelda. - Adam, dlaczego wy robicie wszystko, by przegrać te wybory? - grzmiał w TVN24 poseł PSL. Szejnfeld odpowiedział ze stoickim spokojem, że takiego pytania nie należy zadawać, jeśli nie chce się ośmieszyć. - Ta ustawa została przyjęta głosami PO, nikt z jej posłów nie był przeciw - argumentował. O samej poprawce zaś powiedział, że była źle sformułowana, a Kłopotka pytał, co w takiej sytuacji robi on w koalicji.

Pytanie o interpretację przepisów podatkowych na korzyć podatnika - w razie wątpliwości - ma się znaleźć również na kartach do głosowania w czasie jesiennego referendum. Decyzję w tej sprawie jeszcze w czasie kampanii wyborczej podjął kończący swe urzędowanie Bronisław Komorowski.