Uroczystość w Sali Wielkiej rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Dyrektor Zamku Królewskiego profesor Andrzej Rottermund powiedział, że Zamek Królewski był i jest historycznym centrum życia politycznego Polski, symbolem jej niepodległości. Proklamacje nadające ordery Andrzejowi Dudzie odczytali Jerzy Buzek, członek Kapituły Orderu Orła Białego oraz Magdalena Fikus, Kanclerz Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Andrzej Duda podkreślał, że otrzymanie tych odznaczeń to dla niego chwila zaszczytu. Mówił o wielkiej tradycji, jaka wiąże się z Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski. - Będę czynił wszystko, aby nawiązać wraz z Kapitułami do najlepszych tradycji tych orderów - mówił prezydent. Przypomniał także o dwóch zbliżających się rocznicach historycznych - 1050. rocznicy Chrztu Polski, przypadającej w 2016 roku oraz 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, którą będziemy obchodzić 11 listopada 2018 roku. - Wydarzenia z całą pewnością niezwykłe, wierzę w to, że w wydarzenia te wpiszą się te znamienite, najwspanialsze polskie ordery, że będą wręczone ludziom godnym - zaznaczał prezydent.

Andrzej Duda mówił, że należy starać się, by na każdym kroku podkreślać znaczenie tych orderów. - Także poprzez tych, którzy są nimi dekorowani. Ale także dlatego, że nie mam dziś poczucia, abym na te ordery zasłużył. Chcę powiedzieć, że wierzę w to głęboko i będę czynił wszelkie starania, aby na koniec mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny i jestem nich godny - podkreślał.

Prezydent RP w związku z objęciem urzędu staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Kapituły. Staje się również Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I.

Na zakończenie uroczystości do Andrzeja Dudy podchodzili z gratulacjami członkowie rządu z premier Ewą Kopacz na czele, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów i zaproszeni goście.