Kazimierz Michał Ujazdowski zaznaczył, że ogłoszenie referendum przed byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego było podyktowane rozgrywką wyborczą, a nie chęcią przeprowadzenia realnych zmian w kraju i poznania opinii Polaków.

Reklama

Na dodatek referendum w polskiej konstytucji ma charakter opiniodawczy, a ostateczną decyzję i tak podejmuje parlament. - mówił gość Jedynki. Dlatego według Kazimierza Michała Ujazdowskiego, organizowanie go w takim kształcie nie ma sensu.

Europoseł PiS przyznał, że jest zwolennikiem wprowadzenia referendum z inicjatywy obywatelskiej. Jak mówił, takie głosowanie ma swoją dynamikę, a poza tym byłoby "wartością dodaną" dla polskiej demokracji.

Platforma Obywatelska dwa lata temu odrzuciła nasz projekt dający możliwość zwołania referendum z inicjatywy obywatelskiej, w związku z tym mamy teraz rozwiązanie ułomne - zaznaczył Kazimierz Michał Ujazdowski.

Referendum odbędzie się 6 września. Polacy odpowiedzą w nim na trzy pytania: czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w głosowaniu do Sejmu, czy popierają utrzymanie dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz czy chcą wprowadzenia ogólnej zasady rozstrzygania wątpliwości w interpretacji prawa podatkowego na rzecz podatnika.