Będzie to pierwsza wizyta prezydenta w Brukseli od czasu objęcia przez Andrzeja Dudę urzędu. Prezydent odwiedzi zarówno instytucje unijne, jak i NATO-wskie.

Andrzej Duda spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Według kancelarii polskiego prezydenta, planowane tematy rozmów to przede wszystkim kryzys migrantów i sprawy energetyczne, w tym projekt gazociągu Nord Stream 2.

Następnego dnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu planowana jest debata na temat sytuacji w Polsce. Minister Krzysztof Szczerski zaznacza jednak, że wizyta prezydenta w Brukseli planowana była znacznie wcześniej i nie ma związku z planami Parlamentu Europejskiego.

Z kolei w kwaterze głównej NATO Andrzej Duda będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem, a w dowództwie wojskowym w Mons - z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlovem. Głównym tematem rozmów będą przygotowania do zaplanowanego na lipiec szczyt Sojuszu w Warszawie. Mają tam zapaść kluczowe dla przyszłości Sojuszu decyzje, w tym decyzja o tym, czy w państwach wschodniej flanki powstaną stałe bazy NATO.