W swym komunikacie wyrazili opinię, że wystąpienie premier Szydło było propagandowe, nieprzekonujące i niczego nie wyjaśniło. Według nich, działania rządu Prawa i Sprawiedliwości "odbierają Polsce zdolność obrony narodowych interesów, między innymi zabiegania o korzystny dla nas budżet" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Stanowisko to zostało przedstawione przez europosłów Janusza Lewandowskiego i Jana Olbrychta podczas konferencji prasowej w Strasburgu.

Zdaniem posła Lewandowskiego, niespełna trzy miesiące rządów Prawa i Sprawiedliwości spowodowały uruchomienie procedury ochrony praworządności, obniżenie ratingu Polski i spadek wartości złotego. Według niego, PiS nie wykorzystało podczas debaty otrzymanej szansy.

Platforma Obywatelska - w opinii jej europosłów - chciała uniknąć przeniesienia wewnętrznego sporu politycznego na forum Parlamentu, czego nie uczyniła partia rządząca.

Eurodeputowani Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli zmianę strategii na arenie międzynarodowej wobec działań polskiego rządu, sugerując ostrzejszą retorykę.