Podczas spotkania z mieszkańcami miasta prezydent mówił, że takie miasta jak Bystrzyca Kłodzka mocno ucierpiały na przemianach gospodarczych po 1989 r. Były tutaj znaczące zakłady przemysłowe; w wyniku przemian wielu ludzie utraciło pracę, co spowodowało obniżenie poziomu życia - mówił. Dodał, że pomimo wysiłków samorządów lokalnych nie są one w stanie same poradzić sobie z podniesieniem poziomu życia mieszkańców. Dlatego muszą być prowadzone programy rządowe wspierające możliwości rozwojowe obywateli - mówił.

Reklama

Duda podkreślił, że takim programem jest program 500 plus. Państwo wspiera rodzinę i w efekcie wspiera gospodarkę. Większość z tych pieniędzy trafi do regionów, które do tej pory były często zaniedbywane, gdzie nie było inwestycji infrastrukturalnych i gdzie w związku z tym trudniej jest rozwijać się przedsiębiorcom - mówił.

Ani pani premier, ani ja jako prezydent nie mamy zamiaru na tym poprzestać - zaznaczył. Andrzej Duda przypomniał, że zgodnie z obietnicą wyborczą złożył w Sejmie projekty obniżające wiek emerytalny i podnoszący kwotę wolną od podatku. Ani rząd, ani tym bardziej ja się z moich zobowiązań nie wycofuję. Rzecz jasna obecnie minister finansów wie, jaką ma sytuację budżetową, wie, jaką sytuację w finansach publicznych i budżecie ma pani premier. Będą realizowali program. Jestem co do tego przekonany - zapewnił prezydent Duda.

Przypomniał, że nad projektem ws. obniżenia wieku emerytalnego pracuje sejmowa podkomisja. Niewykluczone, że trzeba będzie zrobić jakieś zmiany, by ją dostosować do panujących warunków. Ja ze swojej strony będę czynił wszystko, także wobec rządu i parlamentu, aby do obniżenia wieku emerytalnego doszło. Oczywiście z uwzględnieniem bezpieczeństwa finansów, całego systemu - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że niebawem wejdzie w życie ustawa zakładająca darmowe leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Wiele z osób po 75. roku życia ma niskie emerytury. Ta ustawa jest kolejnym wyciągnięciem ręki nie po pieniądze do obywateli, jak to się działo w ostatnich latach, tylko z pieniędzmi do obywateli, po to by żyło im się łatwiej - mówił.

Dodał, że rząd pracuje także nad programem mieszkaniowym. Dziś w Polsce 2,5 mln ludzi nie ma własnego mieszkania, a ponad 3 mln żyje w mieszkaniach, które nie spełniają współczesnych standardów. To pokazuje, w jakim stopniu Polska w wielu miejscach jest zaniedbana. To również pokazuje, jak potrzebne jest wsparcie ze strony państwa - mówił.

Andrzej Duda mówił, że wierzy, iż polityka obecnego rządu, większości parlamentarnej wprowadzi Polskę na drogę zrównoważonego rozwoju, co przełoży się na poprawę jakości życia Polaków. Bardzo liczę na spokojną i konsekwentną realizację planu odpowiedzialnego rozwoju, który przygotowuje rząd pani premier i za który odpowiada wicepremier Mateusz Morawiecki. To są bardzo dobre rozwiązania prowadzące do zrównoważonego rozwoju - mówił prezydent.