Zapewniła też, że dla jej rządu jedną z najważniejszych kwestii jest budowanie poczucia wspólnoty, współpracy i jedności. Nieważne, gdzie mieszkamy, gdzie jest centrum naszego życia. Zawsze i wszędzie łączy nas Polska, miłość i przywiązanie do ojczyzny, duma z biało-czerwonej flagi i godła z orłem białym - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Reklama

W tym wyjątkowym dniu pragnę ciepło i serdecznie pozdrowić wszystkich Polaków żyjących poza granicami kraju. Chcę zapewnić, że Polska zawsze będzie na was czekać - dodała.

Wasze serca biją po polsku. Zawsze, szczególnie w najtrudniejszych momentach historii naszego kraju mogliśmy liczyć na waszą pomoc, pamięć i wsparcie. Chcę wam podziękować i wyrazić głębokie uznanie, że często - wbrew okolicznościom - zachowaliście przywiązanie do polskości i nadal ją pielęgnujecie - mówiła Beata Szydło w transmitowanym przez telewizję wystąpieniu.

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".