W sobotę we Wrocławiu odbędzie się konwencja programowa PO i posiedzenie Rady Krajowej partii. Sobotnie wydarzenia poprzedzi piątkowe wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PO z udziałem europosłów partii. Grzegorz Schetyna, b. minister spraw zagranicznych, podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że kwestia roli Polski w Europie i wzmacniania polskiej polityki w Unii Europejskiej to jeden z trzech zasadniczych filarów programowych partii wypracowywanych na kongres programowy PO, który ma się odbyć pod koniec września.

Reklama

Polska polityka powinna być aktywna w tym wymiarze, mieć koncepcję w jaki sposób pracować w Europie, jakich szukać partnerów i przyjaciół, jak wpływać na politykę europejską. Jak przywracać tę dobra polską pozycję, jaka miała polska polityka europejska przez ostatnich osiem lat, jak wracać do dobrych relacji w ramach Trójkąta Weimarskiego. To są te wyzwania - powiedział Grzegorz Schetyna.

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił, że PO liczy, iż na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu odbędzie się rzeczowa i spokojna debata na temat skutków Brexitu. Tak jak kiedyś wspólnie, ponad podziałami politycznymi, w parlamencie debatowano o wejściu Polski do Unii Europejskiej, tak teraz wspólnie powinniśmy ustalić, jak powinna wyglądać nasza polska polityka względem UE. Bo polityka prowadzona przez rząd PiS-u wspólnie z Brytyjczykami zbankrutowała w momencie wyjścia Wlk. Brytanii w referendum z Unii” - mówił szef klubu PO.

Podkreślił, że w kwestii zapewnienia dobrej pozycji Polski w UE, PO proponuje poważną debatę, swe doświadczenie, wiedzę europosłów partii. Neumann dodał, że wierzy, iż wyciągnięta przez PO ręka nie trafi w próżnię i do tej ważnej debaty dojdzie.

Reklama

Schetyna powiedział, że oprócz pozycji i roli Polski w UE, dwa kolejne filary programowe jego partii, które będą omawiane w sobotę, to kwestie samorządowe, czyli propozycje dotyczące trzeciego etapu reformy samorządowej oraz „kwestie zmian w konstytucji”. Chcemy ustalić, jak zapisać w konstytucji zmiany ustrojowe, jak zmieniać konstytucję, by dać gwarancję dojrzałej demokracji parlamentarnej. Mówiąc wprost chcemy uniemożliwić to, co robi PiS dzisiaj, jak chce Polskę zmieniać, jak traktuje konstytucję, państwo prawa, polską praworządność, w jaki sposób traktowany Trybunał Konstytucyjny - powiedział szef PO.

Początkowo liderzy PO planowali, że wrocławski zjazd będzie poświęcony głównie zagadnieniom ustrojowym, jednak po ubiegłotygodniowym referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem przez ich kraj UE, w kierownictwie partii zapadła decyzja o zmianie akcentów tak, by dać odpowiedź na nową sytuację, jaka w Europie i na świecie wytworzyła się w związku z Brexitem.

Reklama