Do szpitali psychiatrycznych w całym kraju przyszedł niezwykły list. - Można w nim wyczytać, że kierownictwo placówek proszone jest o rozważenie, czy w czasie trwania ŚDM (i szczytu NATO, który już się zakończył) można nie wydawać przepustek osobom chorym – donosi "Super Express". Pismo sygnowane jest przez Marka Tombarkiewicza, wiceministra zdrowia.

Reklama

List wzbudził wiele kontrowersji nie tylko u działaczy opozycji, ale też wśród organizacji broniących praw człowieka. - To dyskryminacja osób chorych. Przecież chorzy też mają prawo do prywatności, mogą mieć swoje plany, np. rodzinne. I nagle zakazuje im się spotkania z najbliższymi? – mówi na łamach gazety Piotr Mierzejewski z biura RPO. Rzecznik ma poprosić ministerstwo o wyjaśnienie sprawy.

Sam resort przyznaje, że list powstał po sugestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i nie ma charakteru nakazowego. - Ideą przyświecającą wystosowaniu pisma było dobro osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno im, jak i innym uczestnikom – tłumaczy gazecie Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Reklama