Pokazujemy tutaj największe osiągnięcia polskich wynalazców, polskiej myśli technologicznej, polskiej nauki, bo tak sobie wyobrażamy przyszłość i rozwój – łączenie historii, tradycji, pięknej kultury polskiej i nowoczesności - powiedziała szefowa rządu.

Chcemy, by ta młoda nowoczesna Polska zachwyciła w czasie ŚDM świat, chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają z całego świata do Krakowa znaleźli chwilę czasu i przyszli do tego pawilonu, zobaczyli nowoczesną Polskę i się nią zachwycili, a potem, kiedy wrócą do swoich krajów, żeby opowiadali o tym, że Polska to jest piękny kraj, że to jest miejsce na ziemi, w którym łączy się historia, kultura, piękne wartości, gdzie żyją wspaniali ludzie, którzy są autorami nowoczesnych wynalazków, wspaniałej myśli technologicznej - mówiła Beata Szydło.

Premier podkreślała, że rozwój Polski powinien opierać się o połączenie tego, co już za nami, tego czego autorami byli nasi ojcowie, pradziadowie i dziadowie i tego, czego jesteśmy autorami my teraz i czego autorami będą przyszłe pokolenia młodych Polaków. Życzę państwu, żeby Światowe Dni Młodzieży to było wielkie, piękne przeżycie. Zapraszamy do Polski zawsze; i teraz w czasie Światowych Dni Młodzieży, i potem. Przyjeżdżajcie, tutaj jest bezpiecznie, tutaj pięknie, tutaj mieszkają nad Wisłą wspaniali ludzie, którzy zawsze was przyjmą i ugoszczą - dodała. Beata Szydło dziękowała osobom zaangażowanym w przygotowanie wystawy; tym, którzy przez wiele tygodni pracowali nad jej koncepcją.

Wystawa znajduje się nad Wisłą u stóp Wawelu. Podzielono ją na kilka części. W pierwszej z nich są m.in. informacje o osiągnięciach takich jak satelita PW Sat, model łazika marsjańskiego przygotowany przez studentów Politechniki Białostockiej (jej konstrukcje w ostatnich latach zajmowały wysokie miejsca w konkursach łazików marsjańskich) i mały dron rozpoznawczy FlyEye, produkowany przez należącą do polskiej grupy WB Electronics firmę Flytronic i używany przez Wojsko Polskie. Można tu także otrzymać informacje na temat studiów w Polsce dla obcokrajowców przygotowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W kolejnej części znalazła się prezentacja Ministerstwa Rozwoju na temat planu zrównoważonego rozwoju ogłoszonego przez ten resort przed kilkoma miesiącami. Są tam też roboty produkowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz prezentacje powstających w Polsce aplikacji, m.i. Migam.org (pomaga komunikować się ze światem osobom głuchym), Jakdojade (pomaga korzystać z komunikacji miejskiej w większych miastach) i Audiotrip (aplikacja-przewodnik).

Ostatnia część jest w całości poświęcona polskiej żywności i została zatytułowana "Poland tastes good" ("Polska smakuje dobrze"). Można się tam poczęstować krajowymi produktami żywnościowymi – m.in. owocami, warzywami, sokami i kiełbaskami. Pawilon będzie otwarty w czasie Światowych Dni Młodzieży, do niedzieli w godz. 9-22.