Premierzy Polski i Czech mają też omówić sprawy związane ze współpracą w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz stosunki na linii Unia Europejska – Rosja. Jednym z tematów będą przygotowania do czwartkowego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli.

Reklama

W poniedziałek po południu Szydło i Sobotka spotkają się w czeskocieszyńskiej kawiarni Avion z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej w Czechach. Zdecydowana ich większość mieszka na Zaolziu, części Śląska Cieszyńskiego, położonej na zachód od rzeki Olzy. W 1920 r. żyło tam ponad 120 tys. Polaków, będących autochtonami, 32 tys. Czechów oraz 22 tys. Niemców. Obecnie na Zaolziu mieszka ok. 30 tys. naszych rodaków.

Rezydencja prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle, gdzie spotkali się szefowie rządów Polski i Czech, została wzniesiona w latach 1929-1931 przez Ślązaków jako dar dla prezydenta RP. Z zameczku korzystał Ignacy Mościcki. Podczas II wojny światowej służył jako ośrodek dla Niemców, a po wojnie wypoczywali w nim notable PRL. Później obiekt przejęła jedna ze śląskich kopalń. W latach 90. zameczek odzyskała Kancelaria Prezydenta. Przywracanie mu dawnej świetności trwało dwa lata. Funkcję rezydencji pełni ponownie od 2005 r.