W mieszczącym się w Częstochowie najważniejszym polskim sanktuarium, w odprawionym w Kaplicy Cudownego Obrazu Apelu Jasnogórskim wzięli też udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński oraz szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

Reklama

Modlitwę poprowadził metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zwracając się do Maryi prosił „o powszechną mobilizację sumień i wspólny wysiłek moralny jako niezbędny dla wierności Bogu i budowania przyszłości ojczyzny”.

- Rozumiemy, że misja Kościoła ma charakter religijny, ale nie jest realizowana w oderwaniu od warunków życia społecznego i politycznego. Obowiązkiem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, szafarstwo sakramentów, budowanie wspólnoty i zabieranie głosu, ilekroć domaga się tego duchowe dobro wiernych, obrona wartości moralnych i godności narodu budowana na godności osoby ludzkiej od poczęcia aż po naturalną śmierćpowiedział abp Depo.

Jak mówił, Polska jest „darem Boga, darem ojczystego domu, kultury, wiary i języka". - Dlatego warto i trzeba się o nią spierać, ale w takim sporze nie chodzi o kłótnię, język nienawiści i pokonanie przeciwnika. Prosimy, o Matko, o zwycięstwo prawdy i bezpieczną przyszłość naszej ojczyzny zwłaszcza, że wczoraj w Berlinie złożona ofiara kolejna życia naszego rodaka z rąk terrorysty – dodał.

Podczas nabożeństwa modlono się m.in. za prezydenta i premier, parlamentarzystów Sejmu i Senatu, za wszystkich rządzących, ale także za tragicznie zmarłych w poniedziałkowym zamachu w Niemczech.

Apel Jasnogórski jest wieczorną modlitwą kierowaną do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji Ojczyzny i Kościoła. Można go przeżywać indywidualnie, w rodzinie lub w większej wspólnocie. Odprawiany jest także w niektórych sanktuariach maryjnych i innych świątyniach, szczególnie w niektóre uroczystości i święta maryjne, zwłaszcza na zakończenie nabożeństw wieczornych. Apel jasnogórski sprawowany jest szczególnie uroczyście – jako odrębne nabożeństwo maryjne – na Jasnej Górze codziennie o godzinie 21.00.