Na czwartkowej konferencji prasowej Petru poinformował, że zaproponował również powołanie zespołu koordynacyjnego.

Chodzi o to - podkreślił - by Nowoczesna wspólnie z PO w sprawach "fundamentalnych dla funkcjonowania parlamentu podejmowały skoordynowane działania".

W liście do szefa klubu PO - który Petru opublikował na Twitterze - szef Nowoczesnej napisał m.in., że od początku tej kadencji jesteśmy świadkami i adresatami stojących "w sprzeczności z zasadami prawa, regulaminem Sejmu i zasadami etycznymi działań marszałka Sejmu i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości".

Łamanie Regulaminu Sejmu, uniemożliwienie pracy posłom, a także chaos związany z odwołaniem szefa Straży Marszałkowskiej budzą nasz głęboki sprzeciw, a także potrzebę działania - napisał Petru.

Wyraził też przekonanie, że "skoordynowane działania posłów Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej ułatwią efektywne sprzeciwianie się łamaniu zasad praworządności w Sejmie". - W związku z tym zwracam się z propozycją zorganizowania wspólnego posiedzenia klubów poselskich Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej - napisał Petru.

Celem spotkania ma być powołanie zespołu koordynującego działania w obronie praworządności, dbałości o dobre imię Sejmu oraz zasad parlamentaryzmu.