Miesięcznice smoleńskie odbywają się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie każdego 10 dnia miesiąca. Są one upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej z dn. 10.04.2010, w której zginął między innymi prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią.

Reklama

Jednak w lipcu po raz pierwszy pochód zorganizowany przez PiS i jego sympatyków został odgrodzony od kontrmanifestantów barierkami i zabezpieczony kordonem policyjnym. Kontrmanifestacja dotyczyła zmiany ustawy o zgromadzeniach, której dokonał PiS.

Jak pokazuje sondaż, którego wyniki prezentuje tvn24.pl blisko 70 procent respondentów jest przeciwna organizowania obchodów z okazji miesięcznic, a ponad połowa jest przeciwna organizowaniu w tym samym czasie kontrmanifestacji.

Dokładne wyniki sondażu publikowanego przez tvn24.pl: 22 proc. uważa, że miesięcznice powinny być organizowane, 67 proc. uważa, że nie powinny być organizowane, 11 proc. nie miał zdania; jednocześnie 31 proc. popiera organizowanie kontrmanifestacji w tym czasie, 53 proc. jest im przeciwna, a 16proc. nie miało zdania.

Sondaż przeprowadzono na reprezentacyjnej próbie 1008 osób powyżej 18 roku życia w dn. 11 i 12 lipca br.