W radiowej Jedynce Szczerski zapowiedział, że w poniedziałek, na specjalnej konferencji, zostaną podsumowane dwa lata prezydentury Dudy i równocześnie przedstawione jego plany na najbliższe miesiące.

Reklama

Prezydent nie zatrzymuje się w tym biegu. Dzisiaj mamy pierwszy dzień trzeciego roku prezydentury, więc to wszystko jest w ciągłej pracy - dodał.

Pytany o krytykę prezydenta ze strony polityków PiS ocenił, że to dowód na właściwe wypełnianie przez niego funkcji. Jest osobą, która przede wszystkim kieruje się przekonaniem o potrzebach polskiego państwa, dobra wspólnego i potrzebie rozmowy, z każdym - mówił. Dodał, że prezydentowi "nie chodzi o osobistą popularność tylko wypełniania funkcji na jaką Polacy go powołali".

"Jednocześnie nikt w Polsce dzisiaj nie powie, że prezydent nie jest znaczącą figurą polityczną na naszej scenie politycznej. To jest ważne. Dlatego że prezydentura Andrzeja Dudy zrywa z tym przekleństwem żyrandola i to jest prezydentura niezwykle aktywna i znacząca. Powiedziałbym, że wiele inicjatyw, wiele decyzji pana prezydenta zmieniło bieg polityki w Polsce, zmieniło także polską pozycję na arenie międzynarodowej - dodał Szczerski.

Zapytany, czy budowa partii prezydenckiej jest jednym z celów na resztę kadencji, Szczerski odpowiedział, że "nie ma takiego w ogóle celu". Dlatego że prezydent nie gra na szachownicy partyjnej. Prezydent zajmuje się Polską - dodał.

"Prezydent kształtuje aktywnie polską tożsamość"

To jest prezydentura niezwykle intensywna i niezwykle znacząca; wiele rzeczy, które wydarzyły się w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce, wydarzyły się decyzją prezydenta lub z jego inicjatywy - stwierdził też Szczerski

To jest niezwykle istotny wniosek z tych dwóch lat, że pan prezydent kształtuje aktywnie polską politykę, kształtuje aktywnie polskie państwo, kształtuje aktywnie polską przestrzeń publiczną, kształtuje aktywnie polską tożsamość, polskie rozumienie naszej własnej historii, kształtuje bardzo aktywnie naszą pozycję międzynarodową, kształtuje bardzo aktywnie poziom naszego bezpieczeństwa - powiedział szef gabinetu prezydenta na konferencji prasowej.

Szczerski podkreślił też, że prezydent zawsze powtarza, iż przede wszystkim musi wypełnić obietnice dane Polakom. W jego ocenie prezydent robi to bardzo konsekwentnie. Tak, żeby można było z każdym kolejnym rokiem powiedzieć, że jest w tej sprawie dużo bardziej zaawansowany - dodał. Szczerski powiedział, że prezydent ma mapę Polski, na której skrupulatnie odznacza każdy kolejny powiat, każde kolejne miejsce, które odwiedził. I obiecał, że będzie w całej Polsce w czasie tych pięciu lat - podkreślił.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że to samo dotyczy listy spraw, którą Andrzej Duda przedstawił Polakom w swoim orędziu. Tam też po prostu są punkty, które musimy mu pomóc mu zrealizować, a prezydent jest zdeterminowany, żeby je zrealizować - dodał Szczerski.