O spotkaniu poinformował w poniedziałek Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. "W szczerej i otwartej rozmowie, która trwała ponad godzinę, reprezentanci ZGWŻ poruszyli między innymi kwestię bezpieczeństwa społeczności i obiektów żydowskich oraz narastającego w Polsce klimatu nietolerancji, obejmującej rozmaite mniejszości, w tym Żydów. Wyrazili też oburzenie rasistowskimi hasłami wznoszonymi podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie" - napisano w przekazanym PAP komunikacie ZGWŻ. Prezes PiS - podano w komunikacie - "stwierdził, że także on jest tym hasłom stanowczo przeciwny".

Reklama

Prezes PiS w rozmowie z PAP w poniedziałek podkreślił, że spotkanie dotyczyło m.in. bezpieczeństwa społeczności żydowskiej w Polsce. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie społeczności i obiektów żydowskich, ale absolutnie nie było mowy o żadnym narastającym w Polsce klimacie nietolerancji, tylko o coraz większej aktywności - i wyraźnie mówili to przedstawiciele środowisk żydowskich - ze strony przebywających tu incydentalnie muzułmanów i wyraźnie adresowali te obawy wobec społeczności arabskiej, a nie polskiej - powiedział prezes PiS. Wyraźnie podkreślali poczucie bezpieczeństwa w Polsce w porównaniu z innymi państwami europejskimi - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS pytany, czy - jak podał ZGWŻ w komunikacie - rozmowa dotyczyła także Marszu Niepodległości podkreślił, że przedstawiciele społeczności żydowskiej podjęli ten temat w niewielkim zakresie. Wyraziłem zdanie, że rasistowskie hasła to było wystąpienie bardzo niewielkiej, wręcz liczącej mniej niż promil grupy, które rzeczywiście miało niemożliwy do przyjęcia, oburzający charakter" - zaznaczył Kaczyński. Natomiast komunikat, sprawiający wrażenie, że ja mówię o całym Marszu Niepodległości jest nieprawdziwy - dodał.

W komunikacie ZGWŻ podano, że rozmowa dotyczyła także "trudnej sytuacji wielu cmentarzy żydowskich w Polsce". "W tym kontekście poruszono zwłaszcza sprawę starego cmentarza żydowskiego w Kaliszu, gdzie władze samorządowe wycofały się z wcześniejszego porozumienia o jego ochronie. Prezes Kaczyński zapowiedział, że zainteresuje się sprawą" - dodano. Również prezes PiS powiedział PAP, że rozmowa dotyczyła też starego cmentarza żydowskiego w Kaliszu.

ZGWŻ podkreśliło, że spotkanie upłynęło w konstruktywnej atmosferze. Jak dodano, zarówno Schudrich, jak i Piszewski podziękowali prezesowi PiS za "stałe poparcie jakiego rząd jego partii udziela na arenie międzynarodowej Izraelowi i za osobiste wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego w tej kwestii". Związek poinformował, że w trakcie rozmowy przekazano prezesowi PiS w prezencie kopię oświadczenia rabinów polskich z 2 września 1939 r., wzywającego Żydów do wspólnej obrony zagrożonej ojczyzny.

Spotkanie - jak podał ZGWŻ - odbyło się na prośbę Piszewskiego, który wraz przewodniczącą zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Anną Chipczyńską wystosował 2 sierpnia br. list do prezesa PiS, by omówić - jak zaznaczono - "między innymi kwestię narastającego w Polsce antysemityzmu.