Poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński zapytał wiceszefa MON, czy Polska posiada środki finansowe na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot.

Reklama

Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w ubiegłym miesiącu Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dolarów (37 mld złotych). Jest to o 7 mld złotych więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

Kownacki poinformował, że resort obrony dostał zapewnienie od strony amerykańskiej, że kwota sprzedaży Patriotów nie przekroczy 10,5 mld zł. - To oczywiste, że strona polska nie wycofuje się z zakupu tego systemu - zapewnił.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w takich negocjacjach jest naturalne, że kwota zaproponowana przez Kongres jest dużo większa niż akceptowana przez nas. Dodał, że rząd stara się zrobić wszystko, żeby zagwarantować Polsce jak najlepszy kontrakt i cenę.

Kownacki wyraził nadzieję, że posłowie opozycji wesprą MON w negocjacjach ze stroną amerykańską.

Jeszcze w czwartek Bartosz Kownacki powiedział, że zaproponowana Polsce cena za system antyrakietowy Patriot jest nie do przyjęcia. Dodał, że wysoki koszt był dla Polski niespodzianką.

Reklama