Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego:

Teresa Czerwińska – minister finansów
Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii
Joachim Brudziński – minister spraw wewnętrznych i administracji
Jacek Czaputowicz – minister spraw zagranicznych
Łukasz Szumowski – minister zdrowia
Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju
Henryk Kowalczyk – minister środowiska
Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej
Reklama

Stanowiska stracili:
Antoni Macierewicz, który przestał być szefem MON,
Mariusz Błaszczak, były minister spraw wewnętrznych,
Witold Waszczykowski, dotychczasowy szef MSZ,
Jan Szyszko, były minister środowiska,
Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia,
Andrzej Adamczyk, kierujący do tej pory resortem infrastruktury,
Anna Streżyńska, dotychczasowa szefowa Ministerstwa Cyfryzacji,
a także Mateusz Morawiecki ze stanowiska ministra rozwoju i finansów.Zmienił się resort, którym kieruje Andrzej Adamczyk - nie jest to już ministerstwo budownictwa i infrastruktury, a jedynie infrastruktury.

Najważniejszą zmianą jest brak w składzie rządu Mateusza Morawieckiego Antoniego Macierewicza, który do tej pory kierował Ministerstwem Obrony Narodowej, i który pozostawał w konflikcie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jego miejsce zajmie Mariusz Błaszczak, dotychczasowy szef MSWiA. Jego zaś na tym stanowisku zastąpi Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu i jeden z polityków z najsilniejszą pozycją w PiS.

Kardiolog prof. Łukasz Szumowski został ministrem zdrowia i na stanowisku tym zastąpił Konstantego Radziwiłła, który zmagał się ostatnio – bez powodzenia - z protestem lekarzy rezydentów. Wskazywanego jako wizerunkowe obciążenie dla rządu Jana Szyszkę w resorcie środowiska zastąpił Henryk Kowalczyk, który w rządzie Beaty Szydło był szefem Komitetu Stałego.

Zlikwidowane zostało również Ministerstwo Cyfryzacji, a jego miejsce zajął resort przedsiębiorczości i technologii. Jego szefową została dotychczasowa zastępczyni Mateusza Morawieckiego w resorcie rozwoju, Jadwiga Emilewicz. Zwolnione przez premiera stanowisko ministra finansów objęła Teresa Czerwińska. Drugi z resortów zajmowanych do tej pory przez szefa rządu – rozwoju – został przeformułowany na Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Kierować nim będzie Jerzy Kwieciński.

Zmiana, zgodnie z przewidywaniami, objęła również resort dyplomacji. Ze stanowiskiem pożegnał się Witold Waszczykowski, którego zastąpił Jacek Czaputowicz.