Piotr Gliński, zapytany w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl o Muzeum Historii Polski, odpowiedział: Realizujemy największą i najdroższą inwestycję muzealną w historii Polski. Polacy zasługują na taką, godną, instytucję narodowej pamięci.

Reklama

Wicepremier, odnosząc się do stwierdzenia, że Muzeum Historii Polski jako instytucja funkcjonuje od 2006 r., powiedział: Jednak nasi poprzednicy go nie budowali. Dodał, że wynikało to z "problemu braku woli politycznej".

Muzeum było blokowane. Przypomnę, że w tym samym czasie Donald Tusk podjął decyzję o budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prezentującego dość specyficzną narrację historyczną. Nasi poprzednicy widocznie uważali, że Polacy nie powinni mieć swojego muzeum historii Polski. My mamy inne zdanie na ten temat - zaznaczył.

Gliński odniósł się w wywiadzie także do złożonego przez byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Pawła Machcewicza pozwu przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Prezydent Gdańska i były dyrektor muzeum cały czas straszą, wygrażają, opowiadają różnorakie, propagandowe głupstwa (...) Gdy wiedzieli, że kończy się ich kontrola nad muzeum, rozwiązali umowę o współpracy muzeum z miastem, która potencjalnie dotyczyła użytkowania miejskiej części Westerplatte - dodał.

Reklama

Rozwiązali tę umowę po to, żebyśmy nie mogli zrobić tam ekspozycji muzealnej. To jest działanie na szkodę instytucji, na szkodę Polski, żeby tylko postawić na swoim. Sprawę bada CBA. Ale my robimy swoje, bo to jest nasz obowiązek wobec dobra publicznego - podkreślił.

Na pytanie o to, "jakie inne instytucje powstają pod auspicjami ministerstwa kultury", wicepremier powiedział: Na 11 listopada planujemy otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Instytucja będzie upamiętniać żołnierzy podziemia niepodległościowego z Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia i innych regionów kraju.

Wśród innych wymienionych przez wicepremiera muzeów, które także będą wspierane przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, znalazły się m.in. muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie, Muzeum Sybiru w Białymstoku oraz Muzeum Westerplatte.