Na pierwszy ogień ma iść jednak prof. Witold Modzelewski, twórca ustawy o VAT i doradca podatkowy. Jego przesłuchanie odbędzie się 18 września. Jak mówi szef komisji Marcin Horała z PIS Modzelewski ma pozwolić komisji na pokazanie kontekstu sprawy i wskazanie ewentualnych problemów jakie były z poborem podatku VAT.

Reklama

Później przed Komisją stawią się konstytucyjni ministrowie rządu Donalda Tuska. Pierwszy 09.10 ma być przesłuchany Jacek Rostowski, minister finansów w latach 2007-2013. Po nim zostaną przesłuchani byli ministrowie sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski 18.10 i Andrzej Czuma 24.10.

Przesłuchania w listopadzie mają zacząć się od Michała Kanownika szefa Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego - ZIPSEE Cyfrowa Polska. To on w końcu 2013 roku alarmował resort finansów o przestępstwach VATowskich w branży elektronicznej. Na podstawie jego informacji śledztwo w sprawie możliwych przestępstw urzędniczych wszczęła prokuratura w Białymstoku.

Po jego przesłuchaniu członkowie komisji mają wrócić do odpytywania osób z kierownictwa resortu finansów, tym razem ze szczebla wiceministerialnego. 20 listopada mają stanąć przed komisją Jacek Dominik Katarzyna Zajdel Kurowska, którzy byli wiceministrami w końcówce rządu PIS i później w czasach PO-PSL. Dzień później przed komisją mają stanąć Stanisław Gomułka i Elżbieta Chojna Duch a 27 listopada Dariusz Daniluk i Ludwik Kotecki. Z kolei 28 komisja ma przesłuchać Macieja Grabowskiego i Dominika Radziwiłła. Ostatnią osobą, która ma pojawić się przed komisją w tym roku ma być Krzysztof Kwiatkowski w czasach koalicji PO PSL szef resortu sprawiedliwości. To propozycje terminów przesłuchań, będą one jeszcze potwierdzane u zainteresowanych.

Tak wygląda harmonogram prac komisji śledczej

Reklama
09.10 Jacek Rostowski
18.10 Zbigniew Ćwiąkalski
24.10 Andrzej Czuma
29.10 Andrzej Seremet
13.11 Michał Kanownik
20.11 Jacek Dominik, Katarzyna Zajdel Kurowska
21.11 Stanisław Gomułka, Elżbieta Chojna Duch
27.11 Dariusz Daniluk, Ludwik Kotecki
28.11 Maciej Grabowski, Dominik Radziwiłł
11.12 Krzysztof Kwiatkowski