W okręgu wielkopolskim wygrywa Koalicja Europejska. Zagłosować chce na nią 41,2 proc. badanych. PiS zdobywa tu 33,2 proc. Ponad progiem wyborczym jest jeszcze Wiosna i Kukiz'15 – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Reklama

Wśród kandydatów największym poparciem cieszy się liderka listy KE była premier Ewa Kopacz. Kolejne miejsca zajmują Zdzisław Krasnodębski (lista PiS) i Leszek Miller (dwójka na liście Koalicji Europejskiej).

Z dużą pewnością można wskazać, że mandaty obejmie właśnie ta trójka polityków. Jednak w tym okręgu mogą być rozdzielone także dwa dodatkowe mandaty. W zależności od uwarunkowań ogólnopolskich szanse na mandat z Wielkopolski mają także Koalicja Europejska, Prawo i Sprawiedliwość, Wiosna i Kukiz’15. W Koalicji Europejskiej o ewentualny trzeci mandat walczą: Adam Szejnfeld i Andrzej Grzyb. Gdyby PiS uzyskał drugi mandat w tym okręgu, to sytuacja byłaby znacznie bardziej skomplikowana, bo z podobnymi szansami pretenduje do niego aż czwórka kandydatów: Andżelika Możdżanowska, Joanna Lichocka, Jan Dziedziczak i Marcin Porzucek – wyjaśnia Marcin Duma, szef IBRiS.

Sondaż IBRiS wykonał 2 kwietnia 2019 roku na 1100-osobowej próbie dorosłych Polaków.

Reklama