"To co powiedziałem na Uniwersytecie Warszawskim w wystąpieniu przewidzianym przed przemówieniem Donalda Tuska wzbudziło prawdziwy amok w prawicowym internecie" - pisze Leszek Jażdżewski. I przypomina fragmenty swojego wystąpienia: "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, żeby sprawować funkcję sumienia narodu. Ten kto szuka transcendencji i absolutu w kościele będzie zawiedziony. Ten kto szuka moralności w Kościele nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w Kościele wyjdzie głodny. Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa. I gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany to przez tych, którzy krzyża używają jak pałki, do tego, żeby zaganiać pokorne owieczki do zagrody."

Reklama

Jażdżewski wylicza działania swoich krytyków: "Krystyna Pawłowicz nazwała mnie "satano-faszystą", w TVP Info nazwano mnie "satanistycznym przedskoczkiem", Paweł Lisicki uznał, że nie można podawać mi ręki. Episkopat wydał oświadczenie, że moje słowa to "przejaw nienawiści", Wiadomości poświęciły mi osobny materiał. Sam Jarosław Kaczyński stwierdził, że "Kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę".

Podkreśla, że właśnie o tych ludziach powiedział 3 maja, po słowach prawdy o polskim Kościele: "Dziś agendę tematów dnia układają nam cyniczni wrogowie nowoczesności, czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami, będą w stanie zdobyć władzę nad duszami Polaków."

Przekonuje, że nie ma zamiaru odpowiadać im nienawiścią na nienawiść, bo wzmacnia to tylko tych, którzy, "jak Jacek Kurski i jego ludzie w TVP, nie mają żadnych hamulców, którzy – jak Kaczyński – żywią się negatywną energią".

"Nie pozwólmy zaganiać się pokornie do zagrody przez narodową prawicę. Bo tylko hipokryzja i poczucie, że "pewnych prawd nie można wypowiadać" może uratować ich władzę w Polsce" - pisze.

Jego zdaniem problem pedofilii nie dotyczy tylko Kościoła. Ale Kościół "to jedyna znana mi instytucja, która pomaga ukrywać pedofilów i ich zbrodnie".

"Kościół wymusza na politykach gigantyczne transfery na swoją korzyść, zarabiając krocie na "odzyskanych" gruntach w sposób, który – oczywiście już po zakończeniu procederu – został uznany za sprzeczny z Konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny. Sama katecheza w szkołach to koszt rzędu 1,3 miliarda złotych rocznie. Kościół popiera całkowity zakaz aborcji, który zmuszałby gwałcone kobiety do rodzenia dzieci. Walczy z antykoncepcją i edukacją seksualną, która mogłaby zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż" - wylicza.

Reklama

Jażdżewski podkreśla, że jest wielu przyzwoitych księży, ale nie mają oni wpływu na całość tej hierarchicznej instytucji. "Ideologia i praktyka działania Kościoła katolickiego w Polsce nie ma nic wspólnego z ewangelicznym przesłaniem Chrystusa. Idzie też w poprzek nauczania papieża Franciszka. Polska prawica żeruje na polskiej religijności, cynicznie wykorzystując alians z episkopatem do swoich politycznych celów" - ocenia.

"Lata rządów PiS, sklejania się tronu z ołtarzem, budzi coraz silniejszą reakcję. To nie tylko #czarnyprotest. Dziś jest więcej przeciwników katechezy w szkole niż jej zwolenników, więcej zwolenników liberalizacji aborcji niż jej zaostrzenia" - diagnozuje.

Zarzuty stawia jednak nie tylko politykom obecnego obozu władzy. "Koalicja Europejska i wielu z popierających ją publicystów, cierpi na rodzaj syndromu sztokholmskiego. Pomimo że Kościół wspiera ich przeciwników, pomimo że elektoraty Platformy, SLD i Nowoczesnej w ogromnej większości nie są odbiorcami Wiadomości czy prawicowej prasy, oni wciąż chowają głowę w piasek" - przekonuje.

"Dlatego zwracam się bezpośrednio do Was, do odbiorców tych słów, do wszystkich którzy solidaryzują się z tym co powiedziałem 3 maja. Bądźcie odważni. I nie traćcie nadziei. Bo prawda prędzej czy później zwycięży" - podsumowuje.