Decyzja o zaakceptowaniu nominacji senator, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego została ogłoszona dwa dni po obchodach 75. rocznicy bitwy na Monte Cassino. W uroczystościach z udziałem senator Anders, córki dowódcy 2. Korpusu Polskiego uczestniczył prezydent Mattarella.

Reklama

Nie wiadomo jeszcze, kiedy po zakończeniu procedury nominacji w Polsce ambasador złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Włoch.

- Mogę prywatnie powiedzieć, że bardzo cenię kompetencje pani minister Anders w sferze polityki zagranicznej. Uważam, że ma predyspozycje, żeby pełnić stanowiska czy to w polskiej dyplomacji, czy zajmować się sprawami zagranicznymi – skomentował wcześniej Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta w Radiu ZET.

Przekonywał też, że Anna Maria Andres jest bardzo aktywna w sferze kontaktów polsko-amerykańskich, polsko-włoskich.

Reklama

– Reprezentuje Polskę na wielu uroczystościach. Taka jest specyfika jej pracy, że podróżuje po Europie i świecie reprezentując państwo polskie jako minister w KPRM odpowiedzialny za sprawy dialogu międzynarodowego. To jest dobra kandydatura – skwitował.