Radio Wnet twierdzi, że dotarło do programu politycznego przygotowanego przez ekspertów dla liderów opozycji. Jego elementem ma być - według tej rozgłośni - zarys programowy o nazwie "Wielka Polska Obywatelska", który zakłada daleko idącą decentralizację kraju. Jego autorami są Maciej Kisilowski, wykładowca Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego oraz Paweł Lisiewicz, były szef Gabinetu Prezydenta RP za czasów urzędowania Bronisława Komorowskiego.

Reklama

- Współczesna wersja rozbioru Polski - powiedział prezydencki minister Andrzej, Dera pytany o ocenę tego projektu. - Na razie to odbieram w kategoriach głupoty politycznej, bo trudno sobie wyobrazić rozsądnych ludzi, którzy myślą w kategoriach podziału państwa - powiedział. Podkreślił, że absolutnie wyklucza możliwość wprowadzenia takiego projektu.

- Jeżeli do czegoś takiego by doszło, jeśli ktoś by akceptował tego typu działania i plan polityczny z tym związany, dla mnie by to była zdrada Polski. Ja mówię wprost, mocno, ale tak to odbieram. Nie wolno Polski dzielić na żadne księstewka, na żadne regiony, na żadne województwa. Polska jest jedna, jest integralna, z władzą centralną, z silnym samorządem, oczywiście z kompetencjami samorządowymi, oczywiście tu nikt niczego nie będzie odbierał, ale w sensie strukturalnym jest jednym państwem - zaznaczył prezydencki minister.

Grabiec: Program decentralizacji ujawniony przez media nie ma nic wspólnego z PO

- Ujawniony w niedzielę przez media program, dotyczący m.in. decentralizacji państwa, nie ma nic wspólnego z Platformą Obywatelską - powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec.

- Nasza najbliższa aktywność polityczna i programowa będzie miała 8 czerwca na posiedzeniu Rady Krajowej w Warszawie, gdzie Grzegorz Schetyna przedstawi plan działania do czasu wyborów parlamentarnych - zapowiedział rzecznik PO.

Zaznaczył, że ujawnione przez Radio Wnet założenia programowe, dotyczące decentralizacji, nie zostały opracowane przez ekspertów pracujących dla PO. - Nasz program, dotyczący decentralizacji państwa przedstawialiśmy ponad rok temu, kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi. Jest on nieco inny - powiedział Grabiec.

Radio Wnet dotarło, jak ujawnia, "do założeń programowych opozycji", które mają zostać przedstawione podczas uroczystości 4 czerwca. Założenia zakładają daleko idącą decentralizację państwa, osłabienie instytucji centralnych i wzmocnienia samorządów, zwłaszcza szczebla wojewódzkiego.
Reklama