Lassota startujący w wyborach z krakowskiej listy Koalicji Obywatelskiej, chciałby, aby każdego ósmego dnia miesiąca, osoby, które w autobusie lub tramwaju czytają książkę, podróżowały za darmo. Poseł proponuje ósmy dzień każdego miesiąca, ponieważ 8 września przypada Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. Projekt "Książka zamiast biletu" dotyczyłaby książek tradycyjnych, drukowanych; książek w formie elektronicznej i czasopism, projekt póki co nie obejmuje, ale – jak zaznaczył poseł – w przyszłości programem można by też objąć e-booki.

Reklama

Rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek pytana przez PAP o pomysł Lassoty, powiedziała: "Idea jest szczytna, ale trzeba się liczyć z możliwościami finansowymi i (jest) pytanie czy Kraków mógłby sobie na takie rozwiązania pozwalać, tym bardziej, że podobne pomysły pewnie by pączkowały. To słuszna idea, ponieważ jesteśmy Miastem Literatury UNESCO i staramy się jak najwięcej robić, aby promować czytelnictwo.

Na piątkowym briefingu prasowym kandydat KO powołał się na badania Biblioteki Narodowej, zgodnie z którymi w Polsce w latach 2014-2018 znacząco spadła ilość osób czytających książki. W 2018 r. czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało tylko 37 proc. respondentów, przy czym w 2004 r. było to 58 proc. Oznacza to, że aż 63 proc. respondentów nie przeczytało żadnej książki. 35 proc. respondentów przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek.

Poseł wymienił 10 powodów, dla których warto czytać książki: stymulują umysł, uspokajają, poprawiają sen, pogłębiają wiedzę, wzbogacają słownictwo, poprawiają pamięć, ćwiczą myślenie analityczne, opóźniają demencję, spowalniają rozwój choroby Alzheimera, rozwijają empatię, dodają seksapilu.

Reklama