Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska

Podsumowanie pierwszego roku działalności władz miasta w kadencji 2018-2023 odbyło się w środę podczas konferencji prasowej.

Gdański bon żłobkowy – zrealizowany. Dzisiaj blisko 700 rodzin skorzystało z tego świadczenia w kwocie 500 złotych dopłaty do miejsca żłobkowego w placówce niepublicznej - mówiła Dulkiewicz.

Dodała, że wdrażany jest program darmowych szczepień przeciw HPV dla dzieci. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w czerwcu Rada Miasta Gdańska. W tym roku darmowe szczepienia obejmą dzieci z roczników 2005-2007, zaś w następnym – rozpoczną się szczepienia tych urodzonych w 2008 r. Miasto Gdańsk przeznaczy w tym roku na ten cel 600 tys. zł, a w następnych odpowiednio 425 i 975 tys. zł.

Reklama

Jesteśmy po konkursie na świadczeniodawców w tym programie, czekamy na szczepionki HPV - zaznaczyła Dulkiewicz.

Przypomniała, że w mieście powstało Gdańskie Centrum Kontaktu, gdzie można całodobowo przez siedem dni w tygodniu zgłosić sprawy związane z funkcjonowaniem miasta. GCK przyjmuje zgłoszenia na kilka sposobów: telefonicznie, SMS-owo, w formie formularza elektronicznego oraz poprzez chat Facebook, i Messengera.

Powstanie Gdańskiego Centrum Kontaktu jest efektem ustaleń pierwszego Panelu Obywatelskiego, który odbył się w Gdańsku jesienią 2016 r. Rekomendacją zaproponowaną przez mieszkańców było stworzenie sprawnie działającego miejskiego call-center.

Reklama

W ramach polityki sprzyjającej współdecydowaniu mieszkańców o życiu w mieście w biurze prezydenta Gdańska powołany został referat, który zajmuje się współpracą z radami dzielnic i partycypacją społeczną. To jest pierwszy krok. Chcemy w tym jednym miejscu pomagać aktywistom i społecznikom, którzy pracują w dzielnicach - zadeklarowała Dulkiewicz.

Omawiając sprawy komunikacji w mieście Dulkiewicz poinformowała, że jest gotowy projekt budowy ulicy Nowej Świętokrzyskiej, która ma ułatwić dojazd z południowych dzielnic Gdańska do centrum.

Na przełomie tego i przyszłego roku wystąpimy o pozwolenie na budowę. Chcemy, żeby do końca tej kadencji przynajmniej jeden z etapów Nowej Świętokrzyskiej został zrealizowany. Całej drogi do 2023 r. nie uda nam się wybudować z powodu braku środków finansowych - zapowiedziała.

Jako jedną z porażek mijającego roku kadencji 2018-2023 Dulkiewicz wymieniła zawieszenie działania Systemu Roweru Metropolitalnego MEVO. Pytanie, ile jest w tym winy naszej jako podmiotu publicznego, a ile jest w tym winy wykonawcy, czy nieprecyzyjnych przepisów. To jest oczywiście nie do rozstrzygnięcia dzisiaj - oceniła.

Zapewniła, że w najbliższych dniach władze Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S), które zleciły spółce NB Tricity rolę operatora systemu MEVO, będą podejmowały decyzję ws. opracowania nowego projektu roweru metropolitalnego.

W ub. tygodniu Dulkiewicz, będąca prezesem OMG-G-S, poinformowała, że spółka NB Tricity "od dłuższego już czasu spóźnia się ze swoimi zobowiązaniami, nie wykonuje umowy w sposób należyty". Wyjaśniła, że zarząd OMG-G-S postanowił w tej sytuacji "o częściowym odstąpieniu od umowy" z tą firmą.

W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska Koalicja Obywatelska ma 15 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 12, a bezpartyjne stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska" - 7.

Aleksandra Dulkiewicz 3 marca wygrała przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska, zorganizowane po zabójstwie w połowie stycznia poprzedniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, pełniącego to stanowisko od 1998 r.