Termin zgłaszania kandydatur mija w czwartek; marszałek Senatu ustalił termin na składania wniosków w sprawie wyboru senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa od 25 listopada do 12 grudnia.

Reklama

Punkt dotyczący wyboru członków KRS znajduje się w harmonogramie najbliższych obrad Senatu, zaplanowanych na 17-18 grudnia; będzie on rozpatrywany pod warunkiem przedstawienia kandydatur do składu KRS oraz zaopiniowania ich przez senacką Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Szef tej komisji Aleksander Pociej (KO) powiedział PAP, że jak dotąd nie wpłynęły zgłoszenia kandydatów. Poinformował, że komisja ma zaopiniować kandydatury we wtorek.

Jan Krzysztof Libicki (PSL) powiedział PAP, że podpisy pod swoją kandydaturą zbiera senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, on sam również podpisał się pod tą kandydaturą.

Według senatora Lewicy Wojciecha Koniecznego podpisy senatorów zbiera, oprócz Kwiatkowskiego, jeszcze Bogdan Zdrojewski. Konieczny zaznaczył, że podpisał się pod obiema kandydaturami, natomiast nie wie, czy ze strony senatorów KO, PSL lub niezależnych zgłosi się ktoś jeszcze. Również Ryszard Bober (PSL) powiedział PAP, że słyszał, iż nazwiska Zdrojewskiego i Kwiatkowskiego "padają" w kontekście wyboru do KRS.

Kandydatem PiS do KRS będzie prawdopodobnie senator z tego klubu Rafał Ambrozik; potwierdził on PAP tę informację. Jak dodał, nie wie, czy będzie jedynym kandydatem swojego ugrupowania.

Przewodniczący senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej Leszek Czarnobaj powiedział PAP, że klub pozytywnie ocenia kandydaturę Zdrojewskiego. Bogdan Klich (KO), pytany przez PAP, czy są jakieś uzgodnienia z senatorami PSL, Lewicy lub niezależnymi powiedział, że "rozmowy na temat kandydatur do KRS trwają".

PAP nie udało się do czasu nadania depeszy skontaktować ze Zdrojewskim, ani potwierdzić informacji o możliwej kandydaturze Kwiatkowskiego.

Reklama

Senator niezależny Stanisław Gawłowski powiedział, że "co prawda nic na razie o kandydaturach nie wie, ale nie miałby problemu z udzieleniem poparcia którejkolwiek z nich". Jak ocenił, "to dobre nazwiska, jeśli chodzi o KRS, choć nie jedyne".

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem kolegialnym. Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez Prezydenta RP, Minister Sprawiedliwości, 15 sędziów wybranych przez Sejm oraz czterech posłów i dwóch senatorów.

W listopadzie Sejm wybrał do KRS posłów PiS: Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego.